אלצהיימר ודמנציה

דמנציה, היא אוסף של תסמינים המצביעים על פגיעה בתפקודים מוחיים כגון, ליקוי בזיכרון (בעיקר לטווח קצר), שפה ותפיסה (קושי בזיהוי אובייקטים ופרצופים), יזימה מופחתת (קושי בהתחלת פעולה או בקשת עזרה), שיפוט לקוי (בעיקר שיפוט לבטיחות במצבים מסוכנים), חוסר התמצאות בזמן ובמקום, פגיעה בתפקוד ושינויים בהתנהגות ובמצב הרוח.

מחלת אלצהיימר היא הגורם הנפוץ ביותר לדמנציה. 60% מבין הסובלים מדמנציה מאובחנים כחולים במחלת אלצהיימר.

בדרך כלל הסימפטומים של דמנציה מחמירים עם הזמן. אופי הסימפטומים וקצב השתנותם שונים במחלות השונות ומאדם לאדם, אך עם התקדמות המחלה החולה יתקשה יותר ויותר בביצוע פעילויות יומיומיות, ועם הזמן ייעשה תלוי לחלוטין באחרים.

בדרך כלל אנשים אלו מגיעים לטיפול בשלבים מתקדמים של המחלה, כאשר האדם תלוי מאוד בסביבה. בשלב הזה רוב הנטל הוא על בני משפחה המתמודדים עם מצב ומורכב. לכן בשלב הזה רוב הטיפול מתמקד בהדרכה למטפלים ובני משפחה הן מבחינת התמודדות רגשית עם המצב והן מבחינת הטיפול עצמו בבן המשפחה החולה.

לכן, מומלץ וחשוב מאוד להתחיל טיפול בשלב מוקדם, סמוך לקבלת האבחון, כאשר התפקוד עדיין שמור ברובו. בשלב הזה הטיפול יתמקד במספר תחומים:

  1. הגברת עצמאות בפעולות בסיסיות. עקב הקושי ביזימה ובזיכרון לטווח קצר, ההתערבות מתבצעת על די תרגול חוזרני של הפעולות השונות על מנת להטמיע את הפעולה בזיכרון פרוצדוראלי (יותר אוטומטי, כמו רכיבה על אופניים למשל) אשר לרוב נותר תקין.
  2. התאמת פעילויות פנאי במטרה לשמור על תפקוד קוגניטיבי. פעילויות לאימון ושימור יכולות קוגניטיביות שונות כגון, השתתפות בפעילות חברתית כמו מועדון או חוג, תרגול דפי עבודה, תשחצים ומשחקי מחשב/טאבלט למיניהם ועוד.
  3. התאמת תוכנית אימון לשיפור ושימור כושר גופני.
  4. הדרכה למטפלים ובני משפחה.

תרגול קוגניטיבי במחשב בתוכנה מותאמת עם אדם מבוגר שחי עם דמנציה

רוצה לקבל יעוץ אישי?

אנחנו פה בשבילך, ליצירת קשר אודות טיפולים וקבלת יעוץ אפשר למלא את הטופס: