טרשת נפוצה

טרשת נפוצה (באנגלית Multiple Sclerosis :או בקיצורMS ) היא מחלה כרונית של מערכת העצבים, הפוגעת בתפקודם התקין של תאי העצב במערכת העצבים המרכזית על ידי פגיעה והפחתה במיאלין חומר שומני המבודד את סיבי העצבים. המיאלין עוזר בעיקר להעברת זרמים חשמליים בין תאי עצב. הפגיעה בהעברת הזרמים מקשה על תפקוד תקין של המוח (שמבוסס על העברת זרמים חשמליים), מה שמשפיע על תפקוד הגוף כולו. תהליך זה גורם לפגיעה באיברים שונים, ולרוב בחוט השדרה, המוח ועצב הראיה. למחלה יש מגוון רחב של תסמינים, ביניהם ראייה מטושטשת, קשיים בהליכה, חולשה כללית, עייפות וירידה קוגניטיבית. חולים רבים חיים עם המחלה שנים רבות, אך במקרים החמורים יותר המחלה גורמת לפגיעה בתנועה אצל החולה ואף לנכות.

המחלה בד"כ מתגלה בגיל צעיר, אצל מבוגרים צעירים (20-40), בתקופה בה קריירה ומשפחה נמצאים בהילוך מהיר. המטרה העיקרית שלי היא לסייע לאותו אדם לשמור על שגרה מאוזנת, בריאה ופרודוקטיבית ככל האפשר על מנת לשמור על איכות חיים לאורך שנים קדימה.

בשלבים מוקדמים של המחלה הטיפול יתמקד בעיקר בהערכה מוטורית תחושתית וקוגניטיבית לאיתור קשיים ובהתאם לתוצאות ההערכה להתאים תוכנית אימון לתרגול עצמי בבית לשיפור ושמירה על המצב הקיים. המטרה היא להישאר במעגל העבודה ולשמור על שגרה, עם התאמות מינימאליות בסביבה בהתאם לצורך.

בשלבים מתקדמים יותר של המחלה, ניתן להתאים טיפול מוטורי וקוגניטיבי וייתכן ויהי צורך בהתאמת אביזרי עזר להגברת התפקוד. כמוכן חשוב להדריך מטפלים ובני משפחה להתמודדות וטיפול יעילים יותר. ניתן גם לקבל המלצות לגבי התאמת הדיור והסביבה בה האדם גר.

 

ניתוח הליכה לצורך שיפור היציבה ואיכות ההליכה בקרב בחורה צעירה המאובחנת בטרשת נפוצה

רוצה לקבל יעוץ אישי?

אנחנו פה בשבילך, ליצירת קשר אודות טיפולים וקבלת יעוץ אפשר למלא את הטופס: