שיקום לאחר ניתוחי גב ועמוד שדרה

ישנם כמה סוגים של ניתוחי גב: ניתוח עמוד שדרה וניתוח פריצת דיסק הם שניים מהם. הראשון מתייחס בדרך כלל לקיבוע עמוד השדרה בשל תזוזה של חוליה אחת או כמה חוליות ואילו השני נעשה כדי לכרות, להחליף או לשפר את מצבו של אחד הדיסקים (הסחוס שמפריד בין כל חוליה בעמוד השדרה). כדי שלא ילחץ יותר על העצבים היוצאים מעמוד השדרה.

ניתוח בעמוד השדרה הוא תהליך משמעותי, והשיקום הוא חלק חשוב בהתאוששות וקבלת התועלת האפשרית ביותר מהניתוח.

על אף מורכבותם, שכיחותם של ניתוחי גב עולה עם השנים, כמו גם יעילותם, לכן, פעמים רבות, כבר בסמוך לניתוח המנותח משתחרר לביתו ומופנה לשיקום בקהילה (דרך הקופה ו/או באופן פרטי).

שיקום (הכולל פיזיותרפיה וריפוי בעיסוק) ופעילות גופנית מסייעים לחולים להתאושש מניתוח הגב במהירות ובאופן מוחלט ככל הניתן.

פיזיותרפיסט מיומן מסייע בהתמודדות עם הכאב לאחר הניתוח. שליטה בכאב היא הצעד הראשון החיוני בהשבת הכוח למטופל. בעוד שכמות מסוימת של כאב נפוצה בתהליך ההתאוששות, פיזיותרפיסט נוקט במספר אמצעים למזעור הכאב, כגון: טיפול מנואלי, הדרכה לתרגול אקטיבי (תנועות ועמדות מסוימות המפחיתות כאב) דיקור, קינזיוטייפ ועוד. תכנית הטיפול מתמקדת בהפעלת השרירים באזור חתך הניתוח, חיזוק השרירים והחזרת היציבות שלהם. הטיפול מתמקד גם באזורים אחרים בגוף בהם התנועה והגמישות מוגבלים כתוצאה מניתוח הגב, עד להשבת המטופל לתפקוד אופטימלי במינימום כאב.

פעילות גופנית חיונית לשיפור התפקוד לאחר הניתוח. זהו המפתח לחיסול עייפות, השבת הפעילות הבטוחה, והימנעות או מזעור, התקפים עתידיים של כאבי גב. הפיזיותרפיסט בונה תכנית תרגול מותאמת באופן אישי המבוססת על ידע מדויק לגבי סוג הניתוח אותו עבר המטופל, והכוחות שאינם מועילים לעמוד השדרה במצבים שונים. המטופל לומד את התרגילים עם הפיזיותרפיסט ולאחר מכן מסוגל לבצע בבית ללא תמיכה של המטפל.

בניתוחי עמוד שדרה צווארי, תיתכן השפעה של הניתוח גם על תפקוד הידיים, כפועל יוצא מזה, מומלץ על הערכה של מרפאה בעיסוק, במטרה לסייע למטופל ככל הניתן לשמור על תפקוד ועצמאות לאחר הניתוח.

הטיפול מתבצע בראייה הוליסטית, ולכן, מתייחס גם למצב הבריאותי הכללי של המטופל והשיקום לאחר הניתוח בעמוד השדרה עשוי לכלול גם שינויים באורח החיים והסביבה הפיזית.

 

 

שיפור תנועתיות גפיים עליונות לאחר ניתוח גב בעמוד שדרה צווארי

רוצה לקבל יעוץ אישי?

אנחנו פה בשבילך, ליצירת קשר אודות טיפולים וקבלת יעוץ אפשר למלא את הטופס: