פגיעת חוט שדרה

הגורמים הנפוצים לפגיעות עמוד שידרה הם: תאונות דרכים- 40%, אלימות- 15%, נפילות בדרך כלל בגיל המבוגר- 15%, תאונות ספורט- 8% ומחלות שונות. 

תפקוד הגפיים לאחר פגיעת חוט שידרה תלוי באופן ישיר בשני גורמים מרכזיים שהם: גובה הפגיעה בחוט השדרה (פגיעה צווארית, גבית או פגיעה מותנית), והיקף הפגיעה (פגיעה מלאה/חלקית).

פגיעה בחוט השדרה הצווארי גורמת לאובדן חלקי או מלא של השליטה המוטורית והתחושתית על ארבעת הגפיים והגו. פגיעה בחוט השדרה הגבי והמותני גורמת לאובדן חלקי או מלא של השליטה המוטורית והתחשותית על הגפיים התחתונות, כלומר הרגליים, מערכת השתן, היציבה והנשימה.

במצב כזה לרוב האדם מוגבל מאוד ברוב תפקודי החים ונזקק לעזרה מלאה של מטפל צמוד. תפקיד הריפוי בעיסוק במצב כזה הוא התאמה של אביזרי עזר והסביבה על מנת לאפשר לאדם מקסימום השתתפות במארג החיים ובפרט בתחום הפנאי.

תפקיד הפיזיותרפיסט הוא שמירה על כוח שריר וחיזוק השרירים המתפקדים, שמירה על אורך השרירים המנוונים והאלסטיות שלהם, והחזרה לניידות (מעברים, הליכה) במידת האפשר.

בגלל גובה הפגיעה והסמיכות לגזע המוח בד"כ נצפים גם ליקויים קוגניטיביים בתפקודים ספציפיים, אשר עלולים להחמיר עם השנים. במצב כזה מומלץ על הערכה וטיפול קוגניטיביים בהתאמה אישית.

 

 

התאמת אביזרי עזר לאחר פגיעת חוט שדרה גבוהה במטרה לאפשר השתתפות בעיסוק משמעותי

רוצה לקבל יעוץ אישי?

אנחנו פה בשבילך, ליצירת קשר אודות טיפולים וקבלת יעוץ אפשר למלא את הטופס: