פגיעת ראש טראומתית

פגיעת ראש טראומטית (באנגלית: Traumatic Brain Injury ; או בקיצור TBI), הינה חבלה למוח הנגרמת כתוצאה מכוח חיצוני, שיכולה להוביל לאובדן או לשינויים במצב ההכרה ואשר גורמת לליקויים ביכולות קוגניטיביות או לליקויים בתפקוד הפיזי.

פגיעת ראש יכולה לגרום לפגיעה מפושטת או ממוקדת במוח. האזורים שנפגעים יוצרים את הסימפטומים האופייניים לחבלת הראש, שהנפוצים בהם הם חולשת צד (בד"כ בצד הנגדי לפגיעה במוח), ירידה בזיכרון, עצבנות יתר, התפרצויות זעם, הפרעות שינה, מצב רוח ירוד, קשיי ריכוז וקשיי קשב, רגישות לרעש, כאבי ראש ועוד. במקרים רבים הבעיות הן כרוניות ופוגעות בתפקוד הפיזי, הרגשי, התעסוקתי והחברתי. החבלה במוח מביאה לכך שאיזור מוח מסוים מתפקד באופן לא תקין. כל איזור מוח נושא עימו תפקיד מסוים והפגיעה באותו איזור גורמת לסימפטומים השונים בהתאם.

בהתאם לפגיעות השונות מומלץ על הערכה והתערבות של מטפל מוסמך. בפגיעות מורכבות, בדר"כ ההמלצה היא על שיקום רב מקצועי של פיזיותרפיסט, מרפאה בעיסוק וקלינאית תקשורת.

אצלנו בrestart therapy אנו בונים תוכנית טיפול אשר תפורה באופן אישי לצרכים של הלקוח ולשלב בו הוא נמצא, ובהתאם לכך מתאימים לו את המטפל/ים המתאימים ביותר.

פגיעת ראש בד"כ מסווגת בפגיעה קלה, בינונית או קשה. חשוב לציין שפגיעת ראש אינה כרוכה תמיד בפגיעה של המוח, אך לעתים קרובות נוצר זעזוע מוח כתוצאה מכך. גם במצב של זעזוע מוח בלבד ייתכנו קשיים בתפקוד, בעיקר בתפקוד קוגניטיבי גבוה. לכן, בכל מצב של פגיעת ראש מומלץ על הערכה קוגניטיבית מקיפה וטיפול בהתאם, על ידי מרפאה בעיסוק.

בעיות ראייה ופגיעת ראש

על פי הסטטיסטיקה, 20-40% מהאנשים שחוו פגיעת ראש טראומתית יסבלו מהפרעת ראיה הקשורה לכך. בעיות בראייה יכולות לכלול אובדן חדות הראייה, אובדן שדה הראיה, בעיה בתנועות עיניים ובעיות בתפיסה המרחבית. בעיות שכאלו עלולות להקשות על תפקודים שונים ביניהם קריאה ונהיגה.

הטיפול האופטימלי באדם לאחר פגיעת ראש יכלול גם בדיקת ראייה– חדות ראייה, שדה ראייה ותנועות עיניים וטיפול בכל אחד מהתחומים הנ"ל, על ידי מטפל מוסמך (מרפאה בעיסוק או פיזיותרפיסט) אשר עבר הכשרה מתאימה. 

 

בנייה של סביבת עבודה מותאמת על המחשב עבור אדם מבוגר לאחר חבלת ראש טראומטית

רוצה לקבל יעוץ אישי?

אנחנו פה בשבילך, ליצירת קשר אודות טיפולים וקבלת יעוץ אפשר למלא את הטופס: