שיקום לאחר שבר ו/או ניתוח

לאחר שבר, העצם זקוקה לקיבוע ע"מ לאפשר לה להתאחות בצורה נכונה. זמן הקיבוע משתנה בין שבר לשבר אך בדר"כ נע סביב 6 שבועות (למרות שקיימים 
שברים שמצריכים מנוחה של 3 חודשים ויותר). בשברים מורכבים לפעמים יש צורך גם בניתוח לקיבוע השבר.

בזמן המנוחה והקיבוע נוצרות באזור השבר, במפרקים הסמוכים וברקמות הרכות הסמוכות, רקמות חיבור צלקתיות שנקראות הידבקויות (adhesions). תפקידן של הידבקויות אלו לבודד ולקבע את אזור השבר על מנת לאפשר מהלך איחוי תקין, עם זאת, הן גם מגבילות את טווח התנועה התפקודי של המפרק והאזור כולו ועלולות לגרום לכאב במהלך התנועה. כמו כן, בשל הקיבוע הממושך, שרירים נחלשים ורקמות חיבור אחרות מתקצרות, מה שמוסיף למגבלה.

טיפול פיזיותרפיה ו/או ריפוי בעיסוק לאחר ניתוחים ו/או שברים יכול לקצר את תקופת ההחלמה. הטיפול כולל מתיחות ועיסויים רבים, טיפול מנואלי (ידני) שתפקידם להחזיר את טווח התנועה התפקודי של אותו אזור, חיזוק השרירים והרקמות הרכות באזור עד חזרה לדפוס תנועה טבעי ונטול כאבים וחזרה לתפקוד מלא.

בזכות טיפול נכון ניתן להגיע להישגים איכותיים יותר בתפקוד, כגון הליכה/ריצה איכותית יותר. כמו כן הטיפול מסייע בהורדת הכאב בשלבים הראשונים של השיקום.
צוות המטפלים שלנו בRestart Therapy מודע לקושי הרב שיש לרוב האנשים לאחר שברים/ניתוחים, קושי עם ההגבלות בתפקוד והכאבים החזקים, חרדה רבה במחשבה על מה יהיה, העדר תמיכה ותשובות מהמערכת ועוד. לפיכך, אנו פועלים עם הידע, האכפתיות, הניסיון והמקצועיות שלנו לא רק לקידום וזירוז תהליך השיקום אלא גם מהווים מקור מידע ותמיכה לאורך כל תהליך השיקום.

חשוב לציין, כי בניתוחים שמועדם נקבע מראש ישנה חשיבות רבה בהתחלת הטיפול טרם הניתוח. זאת על מנת להכיר ולהשוות את היכולות של הלקוח "לפני" ו"אחרי" הניתוח וכן לתכנן הכנה לקראת הניתוח, לחזק שרירים ולשפר טווחי תנועה. התחלת הטיפול טרום הניתוח  עשוי לשפר באופן משמעותי את יכולת השיקום לאחר הניתוח!

בין הניתוחים/שברים השכיחים בהם אנו מטפלים:

שורש כף יד: שבר ברדיוס הדיסטאלי, שבר בסקפואיד, שבר בעצמות המסרק או גלילי האצבעות.

מרפק: שבר תוך/חוץ מפרקי.

חגורת כתף: תיקונים בארטרוסקופיה- תיקון קרעים, שברי זרוע, החלפת ראש הזרוע, דרגות שונות של שבר בעצם הבריח.

ברך: ארטרוסקופיה, שחזור רצועות, תיקון/הסרת מניסקוס, החלפת ברך.

ירך:  החלפת ירך מלאה/חלקית,  שברי ירך.

קרסול וכך רגל: קיבוע שוק, עצמות אחרות בכף רגל וקיבוע מפרקים בכף רגל. 

 

 

שיקום היד לאחר שבר בבסיס האצבע השלישית וחזרה לתפקוד בעבודה

רוצה לקבל יעוץ אישי?

אנחנו פה בשבילך, ליצירת קשר אודות טיפולים וקבלת יעוץ אפשר למלא את הטופס: