שיקום תפקודי ראייה

שיקום ראייה כולל אבחון וטיפול בליקויים בתפקודי ראייה כתוצאה מפגיעות במערכת העצבים המרכזית: אנשים לאחר אירוע מוחי, חבלת ראש או מחלות אחרות הגורמות להפרעות בתפקודי ראייה.

מעל 50 אחוז מאנשים עם נזק מוחי סובלים מפגיעה כלשהי בתפקודי הראייה. הפגיעות מתבטאות בהפרעות באקומודציה (מיקוד מבט), תנועות עיניים לקויות, פזילות מסוגים שונים, רגישות יתר לאור, איבוד שדות ראיה, ניסטגמוס (ריצוד של העין), ראיה כפולה ועוד.

פגיעות שכאלו עלולות להקשות על תפקודים שונים ביומיום, ביניהם קריאה ונהיגה.

בשנים האחרונות תחום שיקום תפקודי הראייה קיבל תאוצה וכיום צוותים רב מקצועיים, כגון מרפאים בעיסוק ופיזיותרפיסטים, אשר עברו הכשרה מתאימה, יכולים לאבחן ולטפל באנשים עם הלקויות המוזכרות לעיל.

שיקום ראייה כולל בדיקה בסיסית של חדות ראייה, שדה ראייה ותנועות עיניים בהתאם לממצאים, במידה ונמציאם ליקויים, ניתן להתאים תוכנית אימון אישית במטרה לשפרם.

מטרת הבדיקה בין היתר היא להבין מהי מידת ההשפעה של הלקות הראייתית על התפקוד הבסיסי היומיומי והמורחב, עם דגש על תפקודים הדורשים מיקוד ראייתי, כגון קריאה, כתיבה ושימוש במחשב. במסגרת ההתערבות (הטיפול) יושם דגש על בטיחות בתפקוד.

לצורך ביצוע הערכה מקיפה יותר, לעתים קיים הצורך בהשלמת הערכה קוגניטיבית על ידי מרפאה בעיסוק.

חשוב לציין, שבמקביל להתערבות של צוות המטפלים שלנו, אנו נוטים להתייעץ עם רופא עיניים מומחה בתחום, לגבי ממצאי הבדיקה ואופן הטיפול, ונעזרים בשירותיו המקצועיים.

 

 

התאמת תרגול קוגניטיבי ממוחשב לשיקום תפקודי ראייה

רוצה לקבל יעוץ אישי?

אנחנו פה בשבילך, ליצירת קשר אודות טיפולים וקבלת יעוץ אפשר למלא את הטופס: